3ο_Δημοτικό_ΑΓΑΘΟΒΟΥΛΕΙΟ_Γιαννιτσών Η πορεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου
![🌴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tec/1/16/1f334.png)
Επίσημος καλεσμένος μας σήμερα, ο Steve Ioannides (Στέφανος Ιωαννίδης). Εκπαιδευτικός Αγγλικών, φίλος αγαπητός, συμμαθητής πολλών ετών και μαθητής του Αγαθοβουλείου!
![🌴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tec/1/16/1f334.png)
“Η πορεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου”.
![🌴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tec/1/16/1f334.png)
Με τον δικό του φωτογραφικό φακό και τη γλαφυρότητα του λόγου του, ταξιδέψαμε σήμερα, ταξίδι μακρύ στους χρόνους και στους τόπους… Πέλλα Μακεδονίας, Έδεσσα-Άνω Μεσοποταμίας (Σανλιούρφα), Πέλλα Ιορδανίας, Μαράκανδα Βακτριανής (Σαμαρκάνδη), Περσέπολις, Ισπαχάν, Σπήλαια της Ντάμπουλα ( Σρι Λάνκα), περιοχή Γκαντάρα στον Ινδό ποταμό, Αλεξάνδρεια, Βαβυλώνα…
![🌴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tec/1/16/1f334.png)
Γοητεύτηκαν και ενθουσιάστηκαν οι μαθητές μας από τις εικόνες και τις πληροφορίες που πρωτάκουσαν…
![🌴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tec/1/16/1f334.png)
Σ’ ευχαριστούμε θερμά, αγαπητέ Στέφανε γιατί ζωντάνεψες αυτόν τον Μέγα Θρύλο σήμερα με τον εξαιρετικό τρόπο που σε διακρίνει!
![🌴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tec/1/16/1f334.png)
Χρέος μας, εμείς οι Μακεδόνες, να συντηρούμε τη θύμηση του Βασιλιά της Μακεδονίας, του μεγαλύτερου στρατιωτικού της αρχαιότητας και ενός από τους μεγαλύτερους όλων των εποχών….
![🌴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tec/1/16/1f334.png)
Θερμά σ’ ευχαριστούμε!