Αποκλείστηκαν Παναιτωλικός, Δόξα, Ηρακλής και Εργοτέλης!

Ολοκληρώθηκαν οι περισσότεροι αγώνες για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδος 2012-2013, με τον Ηρακλή, τον Παναιτωλικό, την Δόξα Δράμας και τον Εργοτέλη να μένουν εκτός συνέχειας από την πρώτη φάση και τον Ολυμπιακό Βόλου να συνεχίζει το θετικό σερί με νίκη στην έδρα του Αστέρα Μαγούλας.

Το μεγάλο ντέρμπι με το οποίο κλείνει το πρόγραμμα της ημέρας (που περιλαμβάνει 17 αγώνες) ξεκινά στις 18:00 ανάμεσα στον Πανηλειακό και την Παναχαϊκή. Την Πέμπτη (25/10) ολοκληρώνεται η 1η φάση με άλλους 6 αγώνες.

Υπενθυμίζεται ότι στην 1η φάση - αλλά και στη 2η που θα ακολουθήσει - συμμετέχουν αποκλειστικά οι ομάδες της Football League και της Football League 2. Οι ομάδες της Super League θα συμμετέχουν στην 3η φάση, από την οποία οι αναμετρήσεις θα είναι διπλές.


Συνοπτικά τα αποτελέσματα των νοκ-άουτ αγώνων της 1ης φάσης :

Τετάρτη 24/10

Εθνικός Σιδηροκάστρου – Αν. Επανομής 2-1

Οδυσσέας Κορδελιού – Δόξα Δράμας 1-0

Κασσιόπη - Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-2 (1-3 πεν.)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής Ψαχνών 4-1

Χανιά – Φωκικός 2-1

Καλαμάτα – Θρασύβουλος 1-1 (3-4 πεν.)

Επισκοπή - Βύζας Μεγάρων 0-1

Τηλυκράτης – Καβάλα 0-0 (3-5 πεν.)

Βατανιακός – Νίκη Βόλου 0-0 (1-4 πεν.)

Αιγινιακός – Εργοτέλης 1-1 (6-5 πεν.)

Δόξα Κρανούλας – Πιερικός 0-0 (1-3 πεν.)

Αστέρας Μαγούλας – Ολυμπιακός Βόλου 1-2

Φωστήρας – Ζάκυνθος 4-0

Προοδευτική – Ηρακλής 1-0

Παναιγιάλειος – Παναιτωλικός 3-1

Εθνικός Αστέρας – ΑΕΛ Καλλονής 1-1 (1-4 πεν.)

18:00 Πανηλειακός – Παναχαϊκή

Πέμπτη 25/10

1. Ρούβας – Εθνικός Γαζώρου (14:30, Δημ. Γεργέρης)

2. Αχαρναϊκός – ΑΕΛ (14:30, Δημ. Στάδιο Αχαρνών)

6. Κόρινθος – Απόλλων Σμύρνης (16:00, Γηπ. Συνοικισμού Κορίνθου)

18. Γλυφάδα – Πανσερραϊκός (15:30, Ολ. Εγκατ. Ελληνικού)

21. Απόλλων Καλαμαριάς – Καλλιθέα (18:15, Στάδιο Καλαμαριάς)

23. Τύρναβος – Οικονόμος Τσαριτσάνης (14:30, Δημ. Τυρνάβου)

Πλέον, οι μονοί αγώνες της 2ης φάσης διαμορφώνονται ως εξής (30, 31/10 και 01/11)

24. Ολυμπιακός Βόλου – ΑΕΛ Καλλονής

25. Νικητής 18 – Οδυσσέας Κορδελιού

26. Εθνικός Σιδηροκάστρου - Νικητής 23

27. Θρασύβουλος – Βύζας Μεγάρων

28. Καβάλα - Παναιγιάλειος

29. Αν. Γιαννιτσών – Νίκη Βόλου

30. Φωστήρας – ΑΟ Χανίων


Αναλυτικά οι σημερινοί αγώνες κυπέλλου:

Εθνικός Σιδηροκάστρου – Αν. Επανομής 2-1 (16´ Γαϊδαρτζής, 90´ Μπουζούρας - 82´ Ναστόσκι)

Εθνικός Σιδηροκάστρου (Νίκος Γάδος): Γαβριηλίδης, Βλαχόπουλος, Φίλων (88´ Μουτίδης), Φιλιππίδης, Πασχαλούδης, Τσεμπερίδης, Κουκούτσης, Γιαλαμής (60´ Ασλανίδης), Γαϊδαρτζής, Σαχπατζίδης, Ρόβας (77´ Μπουζούρας).

Αναγέννηση Επανομής (Σπύρος Μπαξεβάνος): Ταταρίδης, Κυζιρίδης (59´ Ναστόσκι), Σαμουηλίδης, Καραντασιάδης, Σικαλόπουλος, Λαμπερνάκης, Μεϊντής (70´ Παπατζίκος), Δραγανίδης, Νταντάμης, Ταχματζίδης, Κουκουλέκης.

Οδυσσέας Κορδελιού – Δόξα Δράμας 1-0 (61΄ Ευθυμιάδης)

Οδυσσέας Κορδελιού (Αλέξης Αλεξίου): Kραβαρίτης, Θυμιόπουλος, Αντωνιάδης, Αγγελίδης, Λαμπάκης, Σάρρος, Λαζαρίδης, Αχαλινόπουλος (82´ Ιβανίδης), Κυριακίδης, Μπολώσης (89´ Παπαδόπουλος), Ζαγναφέρης (57´ Ευθυμιάδης).

Δόξα Δράμας (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Δάυκος, Αγτζίδης (63´ Ρούσεφ), Ζαρακλείδης, Καμινιώτης, Ιντζόγλου, Σοϊλέδης, Καπνίδης(36´ Ταραλίδης), Καστελάν, Θάνος, Μπάρος (70´ Περπερίδης), Κοντέων.

Χανιά – Φωκικός 2-1 (11´ Γωνιωτάκης, 47´ Δουμάνης - 23´ Ταμπάκης)

ΑΟ Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Παπαδόπουλος, Κορτσινίδης, Μποχώνης, Μποτωνάκης, Ψυχουντάκης, Πυθαρούλης, Βουρβαχάκης, Παπαδάκης, Γωνιωτάκης, Δουμάνης, Πάγκαλος.

Φωκικός (Κώστας Τερζής): Γεωργίου, Λίτσος, Κωστόπουλος, Χαλούλος, Εσόνο, Τετέι, Σκαρίμπας, Μπουλουλής, Ευσταθίου, Γκόμεζ, Ταμπάκης.

Επισκοπή - Βύζας Μεγάρων 0-1 (81´ Ταμπάκης)

Επισκοπή (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Νικηφόρος, Μαραθιανός, Μπαμπουλάκης, Μποτωνάκης, Ψωμάς, Πουλάκης, Σουμπασάκης, Δελήμπασης, Φρατζεσκάκης, Μουρτζανός, Τζέκος.

Βύζας Μεγάρων (Θύμιος Γεωργούλης): Παναγόπουλος, Γρομιτσάρης, Κοκόλης, Κρητικός, Χαρτσιάς, Ταμπάκης, Ζάρκος, Βλάχος, Αρναρέλλης, Σπαγής, Ρεκλείτης.

Αστέρας Μαγούλας – Ολυμπιακός Βόλου 1-2 (45+1´ Στρατομήτρος - 52´ Παλαιολόγος , 67´ Μπακαγιόκο )

Αστέρας Μαγούλας (Αντώνης Πριόνας): Μητσέας, Στρατομήτρος, Μπιμπίρης, Κούκας, Ιατρού, Μαρίνου, Κορνελάτος, Τριάντος, Χρυσάφης, Δημητριάδης, Μπούγιας.

Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Ρόκα, Στουρνάρας, Καρράς, Γκότοβος (46´ Γόγολος), Παλαιολόγος, Στογιάνοφ (46´ Ογιαρμπίντε), Τσιάτσιος, Πινδώνης, Παππάς, Μπακαγιόκο, Κόλεφ.

Φωστήρας – Ζάκυνθος 4-0 (12´ , 42´ Tσώνης, 81´ Βαβάτσικος, 90+2´ Δωροβίνης)

Φωστήρας (Κώστας Ψυρόπουλος): Μπότος, Τασουλής, Παραράς, Δωροβίνης, Μπούμπας, Πεταυράκης, Τσώνης, Μπιλίτσης, Παντελής, Κούτρος, Κάμπας.

Ζάκυνθος (Ζόραν Γέφτοβιτς): Βασιλακόπουλος, Φιλάι, Τσολακούδης, Τσίλης, Τσορμπατζίδης, Πετράκος, Μιλόσεβιτς, Παπαστεργίου, Τσίτσης, Σιάννης, Σολομωνίδης (28´ Κερμενίδης).

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής Ψαχνών 4-0 (24´, 74´ Xατζηρίζος, 56´ Μπουντούρης, 88´Υφαντής - 61´ Γέσιτς)

Προοδευτική – Ηρακλής 1-0 (Γρίβας 90+2)

Προοδευτική (Αντώνης Καλαμάκης): Ζήνωνος, Κουσουρής, Δ. Χόρτσας, Παπανικόλας, Μπελέρης, Μακαρόνας (60´ Κουρτάνοβιτς), Λέκας, Γκιόκα (58´ Γρίβας), Επιτροπάκης, Κακαράς, Αργυρίου.

Ηρακλής (Γιώργος Στράντζαλης): Βοσνιάδης, Λόπεζ, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Φερνάντες, Μίχος, Χιονίδης, Στεφανίδης, Κριβόκαπιτς, Γεωργίου (64´ Παληγεώργος), Τζοβέ.

Παναιγιάλειος – Παναιτωλικός 3-1 (41´, 90+3´ Λαζανάς, 72´ Μπούνας - 39´ Κούσας)

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Μπαλτιμάς, Σανδραβέλης, Παπαχρήστος, Σούλης, Π. Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος, Γκοτσούλιας, Μπούνας, Διαμαντόπουλος, Σκαρτσίλας, Λαζανάς.

Παναιτωλικός (Νίκος Καραγεωργίου): Στεφανάκος, Μπακάκης (75´ Σφακιανάκης), Δάρλας, Ιωάννου, Ακουάρο, Κούσας, Μητρόπουλος, Γιάνεφ, Μύγας (57´ Κουτσοσπύρος), Καμαρά, Πασάς (57´ Φαβάλι).

Τηλυκράτης – Καβάλα 0-0 (3-5 πέναλτι)

Τηλυκράτης (Σάββας Καρυπίδης): Ταιρής, Κλάζογλου, Φέτσης (56´ λ.τ Κομνηνάκης), Μελισσόπουλος (68´ Παλάσκας), Μπασιούκας (72´ λ.τ Καταγής), Ντζιμάνης, Καταγής Σ., Γεωργαντζάς, Τεπετός, Σμίλτος, Σαχινίδης.

Νέα Καβάλα (Κώστας Βασιλακάκης): Σουλογάνης, Παγώνης, Ντόσης, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ενσαλίβα, Αναστασόπουλος, Καπνόπουλος, Ποσίνκοβιτς (46´ Πλιάγκας), Μιγιάτοβιτς (74´ Κουπρόγλου), Ντος Σάντος.

Αιγινιακός - Εργοτέλης 1-1 (6-5 πέναλτι) (10´ Πλατάκης - 38´ Δωματάς)

Αιγινιακός (Σάκης Παπαβασιλείου): Σακελαρίδης, Μητράκας, Αποστολίδης, Τασίδης, Αχαλινόπουλος, Σαββίδης, Μποταΐτης, Προβατίδης, Κυρτέγος, Πλατάκης, Ζούρκος.

Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς): Καβουσάκης, Ρέντζας, Γεωργίου, Γιοβάνοβιτς, Σαρρής, Κοζορώνης, Ουέλινγκτον, Πλουσής, Δωματάς, Λαμπίν, Ευαγγέλου (60´ Χατζής).

Κασσιόπη – Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-2 (1-3 πέναλτι) (66´ Πετρόγιαννης, 83´ Πατινιώτης - 75´ Φάμπιο, 78´ Στεφανίδης)

Βατανιακός - Νίκη Βόλου 0-0 (1-4 πέναλτι)

Βατανιακός (Λεωνίδας Μπίλης): Παπαδόπουλος, Τσιτσλακίδης, Κόλα, Γιαλαμίδης, Βαρτζιώτης, Ηλίας, Τσιντσίδης (69´ Τριανταφυλλίδης), Τσιώμης (98´ Κατσαμάγκας), Ποτουρίδης, Σιδηρόπουλος (51´ Μανίκας), Τζιώρας.

Νίκη Βόλου (Περικλής Αμανατίδης): Βούρας, Ψιάνος, Σαμαράς, Μκρτσιάν, Καρατζάς, Κυριάκος, Πορτουλίδης, Σκούφαλης (60´ Τάσιτς) Ουέλινγκτον (106´ Λαζαρίδης), Ριζογιάννης, Γιάκομπ (67´ Φλίγκος).

Καλαμάτα – Θρασύβουλος 1-1 (3-4 πέναλτι) (32´ Τσιμικλής - 11´ Βασιλείου)

Καλαμάτα (Γιώργος Μπένος): Ζαρόπουλος, Ψυχογιόπουλος, Τρίψας, Σκαρλάτος, Μπαούρης (61´ Γεωργιόπουλος), Τριανταφυλλάκης,Τσιμικλής, Πασάς (50´ λ.τ Ανδρεόπουλος), Ηλιόπουλος, Πούτσι, Αθανασόπουλος (81´ Τσαγκαράκης).

Θρασύβουλος (Στάθης Σταθόπουλος): Ξενοδόχοβ, Βασιλείου, Τζιωρτζόπουλος, Σύρος, Μπακάλης, Σταυροθαλλασόπουλος (108´ Μπέκα), Πλαβούκος, Αγκόλι (78´ Καλαμιώτης), Σερέπας, Προβατίδης, Κειτά (51´ Γεωργιάδης).

Δόξα Κρανούλας – Πιερικός 0-0 (1-3 πέναλτι)

Δόξα Κρανούλας (Ανέστης Ζώης): Σιαράβας, Νάσιος (74´ Ηλίας), Χήρας, Νασούλης, Παπαβασιλείου, Μπελεβέντης (72´ Τσουμάνης), Κάκαβος, Νικολάου (61´ Βασιλείου), Τσιφλίδης, Γήτας, Βλάχος.

Πιερικός (Νίκος Γκουλής): Τόλιος, Κωτσιόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Καρτσάμπας, Ντόικιτς, Ίτσιος (58´ Ντάνι), Δεσποτόφσκι, Φαμπίνιο, Δήμου, Νίκου (56´ Σεχολάρι), Καραγκούνης (108´ Κόιτς).

Εθνικός Αστέρας – Καλλονή 1-1 (1-4 πέναλτι) (90+2´ Θεολόγου - 55´ Λεοζίνιο)

Εθνικός Αστέρας (Πέτρος Δημητρίου): Ντούσης, Καμπούρης, Συρίγος, Μαρτίνος, Θεολόγου, Καζνέτσης (65´ Τσίτρας), Σάμιος, Σουλελές, Μαστρογιάννης (81´ Δαφνάς), Λιοσάτος (74´ Νικολέτος), Κετσετζόγλου.

ΑΕΛ Καλλονής (Τίμος Καβακάς): Μάππας, Σερφά, Χωριανόπουλος, Κώτσιος (90´ Αναστασιάδης), Μαϊστόροβιτς, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο, Μανούσος, Λεοζίνιο, Καζάκης (90+1´ Γιόνδης), Μανουσάκης (82´ Γκόβας).