Απολλωνάρα κορυφής
Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κέρδισε στη Ριζούπολη την ουραγό Αναγέννηση Επανομής με συνοπτικές διαδικασίες, 2-0 και βρέθηκε μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η αθηναϊκή ομάδα άφησε πίσω της σε απόσταση δύο βαθμών τον Εργοτέλη, ο οποίος ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό Βόλου 2-0, αλλά και τη Νίκη Βόλου, η οποία το Σάββατο είχε αναδειχθεί ισόπαλη 1-1 με τον Εθνικό Γαζώρου.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Ψαχνών με 2-1 επί της Αναγέννησης Γιαννιτσών, ανεβαίνοντας στην 4η θέση με 27β.


Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από τα Μέγαρα η Δόξα Δράμας, απέναντι στον Βύζαντα (1-1), ενώ με το ίδιο σκορ, 1-0, επικράτησαν εντός έδρας η Παναχαϊκή επί του Θρασύβουλου, η Καβάλα επί του Φωκικού, η Καλλονή επί της Λάρισας και π Πιερικός επί του Πανσερραϊκού.

Τα στοιχεία των αγώνων

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ-ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-1

Βύζας Μεγάρων (Θύμιος Γεωργούλης): Πουρής, Μπιτσάκος, Χαρτσιάς, Σιώκος (65´ Ρεκλείτης), Γρομιτσάρης, Γκεμίσης (85´ Ζάρκας), Σπαγής, Αρναρέλης (68´ Μανδύλης), Κρητικός, Δημητρίου, Διαμαντόπουλος.

Δόξα Δράμας (Παναγιώτης Τζαναβαράς): Δαύκος, Κοντέων, Στεργιανός (46´ Χιντασελι), Μπάρος, Μιλένκοβιτς, Ταραλίδης, Καμινιώτης, Ιντζόγλου, Σοϊλέδης, Κάπελ (85΄Κάσσος), Πουλάκος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βράκας (Ευβοίας)

ΣΚΟΡΕΡ: 27´ Κρητικός / 77´ Σοϊλέδης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 1-0

Παναχαϊκή (Γιώργος Κούτσης): Πίτκας, Σπίνουλας, Καραμανλής, Κοιλιάρας, Ντίνας, Ολίσε, Αντόνι, Γκούρτσας (41´ λ. τρ. Ν´ Τζιοντό), Σαλαμαστράκης, Βασιλαντωνόπουλος, Παμπόε (83΄Λιτσης).

Θρασύβουλος (Στάθης Σταθόπουλος): Σταυριανός, Σιακαβάρας (75´ Σταυροθανασόπουλος), Βασιλείου, Σύρος, Αρκουμάνης, Μπακάλης, Σκόνδρας (62´ Γεωργιάδης), Πλαβούκος (85´ Παπανίκου), Πάνος, Αγκόλι, Σέρεπας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σελίμος (Λακωνίας)

ΣΚΟΡΕΡ: 21´ Ντίνας

ΔΟΚΑΡΙ: 65´ Βασιλαντωνόπουλος

ΚΑΒΑΛΑ-ΦΩΚΙΚΟΣ 1-0

Καβάλα (Νίκος Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καλαγκάνης, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Χλωρός (64´ Κούτεφ), Αναστασόπουλος, Κάργας, Κοτίτσας, Μπρατσιάνι, Ν´ Ντιαγιέ (90´ Παπαγερίδης), Πλιάγκας (83´ Ντος Σάντος).

Φωκικός (Πέτρος Δημητρίου): Γεωργίου, Μαρτίνος (46´ Λουκίνας), Σκαρίμπας, Παπαζούδης, Θωμόπουλος, Κωστόπουλος, Ταμπάκης, Σουλελές, Αλμπέρτο, Χαλούλος (82´ Γεωργουσόπουλος), Θέος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος Ι. (Μακεδονίας)

ΣΚΟΡΕΡ: 41´ Εντιαγέ

ΚΑΛΛΟΝΗ-ΛΑΡΙΣΑ 1-0

Καλλονή (Μπάμπης Τεννές): Μάππας, Μαϊστόροβιτς, Αναστασιάδης, Κώτσιος, Σερφά (80´ Μανουσάκης), Γάλας, Λεοζίνιο (68´ Γκόβας), Μαρσέλο, Μανούσος, Σΐλιγαρδάκης, Γιόνδης (59´ Ντιμπαλά).

Λάρισα (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Τσιάρας, Πόνσε, Χασομέρης (73´ Καρανίκας), Μπλεντί (88´ Δημόπουλος), Τσίγκας, Ζουρούδης (56´ Ζεκίνια).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

ΣΚΟΡΕΡ: 45´ Γιόνδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 2-0

Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Γκίτκος, Καρράς, Κατσιαρός, Γόγολος, Γκότοβος, Πινδώνης, Μπολάτι, Μπρέσκα (78´ Τσιάτσιος), Σολάκης, Μπακαγιόκο (49´ Ογκουνσότο), Ογιαρμπίντε.

Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Τζανακάκης, Πίτσος, Γιοβάνοβιτς, Σαρρής, Γκαντιάγκα, Μπουχαλάκης (82´ Δωματάς), Κοζορώνης (58´ Ευαγγέλου), Ρομάνο (63´ λ.τ Λαμπίν), Χαντί, Ζάχορα. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευαγγέλου (Αθηνών)

ΣΚΟΡΕΡ: 71´ Πινδώνης, 73´ Ογκουνσότο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 81´ Πινδώνης

ΠΙΕΡΙΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 1-0

Πιερικός (Ντούσαν Μιτόσεβιτς): Βασιλειάδης, Γιαζιτζόγλου,Καραγκούνης, Ντόικιτς, Καρτσαμπάς, Αποστολίδης, Κόιτς (65´ Πολίτης), Μπελόσεβιτς, Ελευθεριάδης (65´ Καθάριος), Ντάνι (85΄Ιτσιος),, Μανίκας.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Παντελιάδης, Καρασαλίδης, Μπριλάκης, Σιάκκας (84´ Τοντόροφ), Κ. Τριανταφύλλου (78´ Ράνιτς), Ντα Κόστα, Κόντος (69´ Τσούτσης), Μπανγκουρά, Στεφανίδης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τερετίδης (Καβάλας)

ΣΚΟΡΕΡ: 82´ Αποστολίδης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-2

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Νίκος Παναγιωτίδης): Λαμπάκης, Σερέτης, Γιόγιος, Καρπαθάκης, Τσιάμης (73´ Σιδηρόπουλος), Μπουτζίκος, Νταντίδης, Σπαθάρας, Καρακάσογλου, Χαρμάνας (81´ Χατζόγλου), Σκέμπης

Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Δήμου, Πλάτανος, Μπακομήτρος, Βανγκέλι, Λιόσης, Χαικάλης, Πέδρο (73´ Ιακωβάκης), Γκέρσον (85´ Λαμπρόπουλος), Ρεπετσάς. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκράνας (Ξάνθης)

ΣΚΟΡΕΡ: 61´ πέν. Χαρμάνας / 34´ Χαϊκάλης, 73΄Δήμου

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ 2-0

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Κοτταράς, Κιάσσος, Χιντζίδης, Ιασωνίδης, Δεληζήσης, Τσεμπερίδης, Διαμαντίδης, Φαρινόλα, Μανιάς, Κατσίκης, Καραμαλίκης.

Αναγέννηση Επανομής (Κώστας Βελιτζέλος): Ταταρίδης, Γκλάμοσακ, Παπατζίκος, Κουλίδης, Κυζιρίδης, Παπαστεργίου, Σικαλόπουλος, Λαμπερνάκης, Μωυσίδης, Αναστασίου, Τζανδάρης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπορτζάρης (Αχαϊας)

ΣΚΟΡΕΡ: 18´ Μανιάς, 55´ Καραμαλίκης

Δευτέρα 14/1

19:00 Ηρακλής-Καλλιθέα

Ρεπό ο Παναιτωλικός