ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Επιασε κορυφή ο Εργοτέλης!

Ο Εργοτέλης αν και βρέθηκε να χάνει από την Αναγέννηση στην Επανομή κατάφερε να γυρίσει το ματς, να επικρατήσει με 2-1 και να πιάσει κορυφή στην Football League!

Ανατροπή και νίκη και για την Δόξα, που βρέθηκε να χάνει στην Καβάλα από την ομώνυμη ομάδα, ωστόσο, νίκησε με 2-1 παίζοντας με 10 παίκτες! Ανετη νίκη του Παναιτωλικού επί του Θρασύβουλου στο Αγρίνιο με 3-0.

ΚΑΒΑΛΑ–ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-2 (42´ πεν Ντιέ - 45+1´ Ρούσεφ, 76´ Κάπελ)


Η Καβάλα δεν κατάφερε να εκμεταλλετεί την έδρα της, αλλά και το αριθμητικό της πλεονέκτημα, καθώς ηττήθηκε στο «Ανθή Καραγιάννη» από την Δόξα Δράμας, που έπαιζε από το 41´ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κοντέων!

Οι «Αργοναύτες» προηγήθηκαν με το πέναλτι του αρχηγού τους, Σερζ Ντιέ, ωστόσο, οι «μαυραετοι» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το απ´ευθείας φάουλ του Ρούσεφ! Στο 76´ κι ενώ η Καβάλα πίεζε για το γκολ της νίκης, ο Κάπελ πάγωσε τις εξέδρες και χάρισε σπουδαίας σημασίας νίκη στην Δόξα, ενώ η Καβάλα είχε δοκάρι δυο λεπτά νωρίτερα με τον Οξύζογλου!

Καβάλα (Νίκος Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καλαγκάνης (57´ Πλιάγκας), Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ενσαλίβα, Ντιέ, Χλωρός (72´ Οξύζογλου), Παγώνης, Ντόσης (15´ λ.τ Γελαδάρης), Αναστασόπουλος, Μπρατσιάνι.
Δόξα Δράμας (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Δαύκος, Ταραλίδης, Καμινιώτης (46´ Κατσελάν), Ιντζόγλου, Ρούσεφ, Σοϊλέδης, Κοντέων, Κάπελ, Πουλάκος (88´ Θάνος), Στεργιανός (71´ λ.τ Γκαρακλίδης), Μπάρος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-0 (13´ Μαχαιρούδης)

Ο Εθνικός Γαζώρου συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του, καθώς νίκησε με 1-0 την Παναχαϊκή με γκολ του Μαχαιρούδη και μοιράζεται την τρίτη θέση με Νίκη Βόλου και Ψαχνά.

Εθνικός Γαζώρου (Παναγιώτης Διλμπέρης): Αποστολίδης (25´ λ.τ Βαλσαμάκης), Κοσμίδης, Νύρλας, Κατσαβάκης, Καπίας, Γεωργίαδης, Μπεκιάρης (46´ Σαββίδης), Ναλμπάντης, Γκόγκας, Κωνσταντινίδης, Μαχαιρούδης (74´ Καρυπίδης).
Παναχαϊκή (Γιώργος Κούτσης): Πίτκας, Σπίνουλας, Καραμανλής, Κοιλιάρας, Βοσκόπουλος, Γκούρτσας, Ουρτάδο, Ντίνας, Σαλαμαστράκης (73´ Βασιλαντωνόπουλος), Ολίσε, Βούνκ.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ–ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ 3-1 ΤΕΛΙΚΟ (28´ Αναστασιάδης, 40´ Μανούσος, 60´ Λεοζίνιο - 58´ Βελέτης)

Η Καλλονή δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κι επιβλήθηκε με 3-1 του Βύζαντα, ο οποίος παρέμεινε για άλλη μια αγωνιστική κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΑΕΛ Καλλονής (Καραδήμος-Παντελίδης): Μάππας, Χωριανόπουλος, Σερφά, Αναστασιάδης, Μαϊστόροβιτς, Κριπιντίρης, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσος, Μανουσάκης, Γκονζάλες.
Βύζας Μεγάρων (Θύμιος Γεωργούλης): Πουρής, Λαμπρόπουλος, Γκεμίσης, Γρομιτσάρης, Π. Βλάχος, Βελέτης, Κρητικός, Ρεκλείτης, Ντιαλό, Αρναρέλης, Θ. Βλάχος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ–ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 3-0 (4´ Πασάς, 13´ Γκόλιας, 58´ Καμαρά)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Παναιτωλικός την αναμέτρηση με τον Θρασύβουλο στο Αγρίνιο και πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα, είχε καθαρίσει το ματς, καθώς στο 58´ το σκορ ήταν 3-0.

Παναιτωλικός (Νίκος Καραγεωργίου): Τακίδης, Ακουάρο, Κούσας, Μπακάκης, Γκόλιας, Σφακιανάκης, Μπογκντάνοβιτς, Πασάς, Φαβάλι, Γιάνεφ, Καμαρά.
Θρασύβουλος (Στάθης Σταθόπουλος): Ξενοδόχοφ, Βασιλείου, Σύρος, Αρκουμάνης, Μπακάλης, Σκόνδρας, Γεωργιαδης, Πλαβούκος, Πανός, Καλαμιωτης, Προβατίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ–ΦΩΚΙΚΟΣ 2-2 (5´ Στεφανίδης, 61´ Μπανγκουρά - 11´, 54´ Τετέ)

Ο Φωκικός αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τον Ηρακλή, ο οποίος προηγήθηκε, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς και πήραν προβάδισμα με 2-1. Ο «γηραιός» το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με τον Μπανγκουρά στο 61´.

Ηρακλής (Γιώργος Στράντζαλης): Χουάντερσον, Λόπεθ, Μίχος, Βαγγελόπουλος (10´ λ.τ Παπαστεργιανός), Σαββίδης, Φερνάντεζ, Σουλίδης, Γεωργίου, Μπανγκουρά, Κριβόκαπιτς, Στεφανίδης.
Φωκικός (Πέτρος Δημήτριου): Γεωργίου, Χαλούλος, Κωστόπουλος, Παπαζούδης, Αργυρός, Λίτσος, Aλμπέρτο, Τετέ, Θωμόπουλος, Ευσταθίου, Γκόμες.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΛΑΡΙΣΑ 0-0

Ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση της Κατερίνης ανάμεσα στον Πιερικό με τη Λάρισα, με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν να βρίσκονται στη μέση της βαθμολογίας.

Πιερικός (Ντούσαν Μιτόσεβιτς): Τόλιος, Λαζαρίδης, Γιατζιτζόγλου, Ντόικτις, Δήμου, Φαμπίνιο, Καραγκούνης, Καθάριος, Κόιτς, Ντάνι, Δεσποτόφσκι.
Λάρισα (Μιχάλης Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Πόνσε, Δεινόπαπας, Ζεκίνια, Χασομέρης, Ζουρούδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-2 (60´ Παπατζίκος - 72´ Ρομάνο, 87´ Μπουχαλάκης)

Στην κορυφή βρέθηκε ο Εργοτέλης, που βρέθηκε να χάνει από την Αναγέννηση στην Επανομή, όμως με φάουλ του Μπουχαλάκη τρία λεπτά πριν το φινάλε ολοκλήρωσε την ανατροπή που ξεκίνησε στο 72´ με την ισοφάριση από τον Ρομάνο και πήρε σπουδαία νίκη! Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Κρητικοί είχαν τρία δοκάρια με τον Ευαγγέλου!

Αναγέννηση Επανομής (Νικηφόρος Κάκογλου): Ταταρίδης, Τσερκέζος, Νταντάμης, Τέλλος, Παπατζίκος, Μωυσίδης, Δραγανίδης, Κουλίδης (77´ Σικαλόπουλος), Ναστόσκι (64´ λ.τ Τζανδάρης), Ογκουνσότο, Κυζιρίδης (85´ Μπαλασάς).
Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Τζανακάκης (76´ Δωματάς), Γεωργίου, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Γκαντιάγκα (46´ Κοζορώνης), Μπουχαλάκης, Ρομάνο, Χάντι (83´ Λαμπίν), Ουέλινγκτον, Ευαγγέλου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 0-0

Τέλος, στην Εύβοια Ηρακλής Ψαχνών και Πανσερραϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την γηπεδούχο ομάδα να χάνει την ευκαιρία να πιάσει κορυφή και να «συγκατοικήσει» στο «ρετιρέ» με τον Εργοτέλη.

Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ρεπετσάς, Κονέ, Τάουερ, Βανγκέλι, Λιόσης, Μπακομήτρος, Γέσιτς, Ρούτσης, Ποκόνγκ, Σέγκος.
Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου Δ., Μπριλάκης, Καρασαλίδης, Σιάκκας, Καρακώστας, Ράνιτς, Ανάκογλου, Τσούτσης, Κόντος, Μπανγκουρά.


SuperleagueFootball League
Football League 2Ελλάς 2η Κατηγορία
ΟΜΑΔΕΣ ΑΓΩΝΕΣ Ν-Ι-Η ΤΕΡΜΑΤΑ ΒΑΘΜΟΙ

1. Εργοτέλης 13 7-4-2 12-8 25
2. Απόλλων 12 7-3-2 13-5 24
3. Νίκη Βόλου 13 7-2-4 14-10 23
4. Eθνικός Γαζώρου 14 6-5-3 16-10 23
5. Ηρακλής Ψαχνών 13 6-5-2 13-8 23
6. ΑΕΠ Ηρακλής 13 5-7-1 17-10 22
7. Παναιτωλικός 14 5-6-3 12-6 21
8. Αναγέν. Γιαννιτσών  13 6-1-6 16-15 19
9. Καλλονή 13 5-4-4 10-9 19
10. Λάρισα 13 5-4-4 13-10 19
11. Πανσερραϊκός 13 4-6-3 11-11 18
12. Παναχαϊκή 2005 14 3-8-3 11-12 17
13. Ολυμπιακός Βόλου 13 3-8-2 9-8 17
14. Δόξα Δράμας 14 4-3-7 13-14 15
15. Καβάλα 13 4-3-6 8-10 15
16. Φωκικός 13 3-5-5 12-15 14
17. Καλλιθέα 12 3-5-4 16-18 14
18. Πιερικός 13 3-5-5 7-13 14
19. Θρασύβουλος 14 1-8-5 7-13 11
20. Βύζας Μεγάρων 13 1-4-8 8-18 7
21. Αναγέν. Επανωμής 13 1-2-10 8-23 5

15η -  αγωνιστική
 
 Δόξα Δράμας- Παναχαϊκή 
 Βύζας Μεγάρων- Καβάλα 
 Θρασύβουλος- Εθνικός Γαζώρου 
 Φωκικός- Καλλονή 
 Νίκη Βόλου- Παναιτωλικός 
 Λάρισα- Ηρακλής 
 Καλλιθέα- Πιερικός 
 Εργοτέλης- Αναγέννηση Γιαννιτσών 
 Πανσερραϊκός - Απόλλων Σμύρνης 
 Αναγέννηση Επανομής- Ηρακλής Ψαχνών 
 Ρεπό: Ολυμπιακός Βόλου