Μέγα ντέρμπι αναδείχθηκε στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον ΠΑΟΚ και τον Άρη να κληρώνονται στον ίδιο όμιλο και να συγκρούονται με το «καλημέρα» στον θεσμό! Οι δυο πρώτοι συνεχίζουν στην επόμενη φάση, αναλυτικά οι όμιλοι και οι ημερομηνίες.



Ντέρμπι ήδη από την πρώτη φάση της συμμετοχής τους στον θεσμό για τους συμπολίτες, με τον ΠΑΟΚ και τον Άρη να ακονίζουν τα ξίφη τους και να ετοιμάζονται για μια ακόμη κόντρα στη φετινή σεζόν, όπως προέκυψε από την κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας στα γραφεία της ΕΠΟ!

Συγκεκριμένα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» και οι «κίτρινοι» έπεσαν μαζί στον 4ο όμιλο και θα παίξουν στην Τούμπα στις 25-26-27/9, δηλαδή σε λίγες μέρες κι εν μέσω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του πρώτου. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Λουτσέσκου θα αγωνιστεί κατά σειρά με την Τσέλσι (20/9), την ΑΕΚ (23/9) και τον Άρη στην Τούμπα, πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (30/9)!

Κατά τ´ άλλα, ανήκοντας στο δεύτερο μισό της περσινής βαθμολογίας της Super League, ο Παναθηναϊκός κληρώθηκε με τον Παναιτωλικό στον τρίτο όμιλο, ο Ολυμπιακός στον 5ο με Λεβαδειακό, Παναχαϊκή και Άρη Αβάτου, ενώ η ΑΕΚ στον 2ο με Λαμία, Απόλλωνα Λάρισας και Βόλο. Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δυο πρώτοι από κάθε όμιλο. 
Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος:

Ατρόμητος, ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής, Θύελλα Καμαρίου

2ος όμιλος:

ΑΕΚ, Λαμία, Απόλλων Λάρισας, Βόλος

3ος όμιλος:

Παναιτωλικός, Παναθηναϊκός, Κισσαμικός, ΟΦ Ιεράπετρας

4ος όμιλος:

ΠΑΟΚ, Άρης, Εργοτέλης, Αήττητος Σπάτων

5ος όμιλος:

Ολυμπιακός, Λεβαδειακός, Παναχαϊκή, Άρης Αβάτου

6ος όμιλος:

Αστέρας Τρίπολης, Απόλλων Σμύρνης, Τρίκαλα, Απόλλων Παραλιμνίου

7ος όμιλος:

Ξάνθη, ΟΦΗ, Κασσιόπη, Νίκη Βόλου

8ος όμιλος:

Πανιώνιος, Λάρισα, Απόλλων Πόντου, Ηρόδοτος

Υπενθυμίζεται πως από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δυο πρώτοι, ενώ προβλέπονται τρεις αγωνιστικές. Εξάλλου, το σύστημα διεξαγωγής των αγώνων της φάσης των ομίλων διασφαλίζει ρητώς ότι οι ομάδες της Super League θα δώσουν δύο αγώνες εκτός έδρας και έναν εντός έδρας, και οι υπόλοιπες ομάδες θα δώσουν δύο αγώνες εντός έδρας και έναν αγώνα εκτός έδρας, με τον εξής κλειδάριθμο: 

1η Αγωνιστική: 1Χ2 - 4Χ3
2η Αγωνιστική: 3Χ1 - 2Χ4
3η Αγωνιστική: 3Χ2 - 4Χ1

Δηλαδή, την 1η αγωνιστική (25-27 Σεπτεμβρίου) παίζει ο 1ος με τον δεύτερο του ομίλου (πρώτα αναφέρεται ο γηπεδούχος) και ο 3ος με τον 4ο. Στη 2η αγωνιστική (30-31 Οκτωβρίου) ο 3ος με τον 1ο και ο 2ος με τον 4ο, ενώ στην 3η αγωνιστική (4-6 Δεκεμβρίου) αναμετρώνται ο 3ος με τον 2ο και ο 4ος με τον 1ο. 

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων:

1η Αγωνιστική: 25-26-27/9/2018

2η Αγωνιστική: 30-31/10/2018 και 01/11/2018

3η Αγωνιστική: 4-5-6/12/2018

1ος όμιλος
1η αγωνιστική
Aτρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα
Θύελλα Καμαρίου-Ηρακλής

2η αγωνιστική
Ηρακλής-Ατρόμητος
ΠΑΣ Γιάννινα-Θύελλα Καμαρίου

3η αγωνιστική
Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα
Θύελλα Καμαρίου-Ατρόμητος

2ος όμιλος
1η αγωνιστική
ΑΕΚ-Λαμία
Βόλος-Απόλλων Λάρισας

2η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ
Λαμία-Βόλος

3η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-Λαμία
Βόλος-ΑΕΚ

3ος όμιλος
1η αγωνιστική
Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός
Ιεράπετρα-Κισσαμικός

2η αγωνιστική
Κισσαμικός-Παναιτωλικός
Παναθηναϊκός-Ιεράπετρα

3η αγωνιστική
Κισσαμικός-Παναθηναϊκός
Ιεράπετρα-Παναιτωλικός

4ος όμιλος
1η αγωνιστική
ΠΑΟΚ-Άρης
Αήττητος Σπάτων-Εργοτέλης

2η αγωνιστική
Εργοτέλης-ΠΑΟΚ
Άρης-Αήττητος Σπάτων

3η αγωνιστική
Εργοτέλης-Άρης
Αήττητος Σπάτων-ΠΑΟΚ

5ος όμιλος
1η αγωνιστική
Ολυμπιακός-Λεβαδειακός
Άρης Αβάτου-Παναχαϊκή

2η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Ολυμπιακός
Λεβαδειακός-Άρης Αβάτου

3η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Λεβαδειακός
Άρης Αβάτου-Ολυμπιακός

6ος όμιλος
1η αγωνιστική
Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης
Απόλλων Παραλιμνίου-Τρίκαλα

2η αγωνιστική
Τρίκαλα-Αστέρας Τρίπολης
Απόλλων Σμύρνης-Απόλλων Παραλιμνίου

3η αγωνιστική
Τρίκαλα-Απόλλων Σμύρνης
Απόλλων Παραλιμνίου-Αστέρας Τρίπολης

7ος όμιλος
1η αγωνιστική
Ξάνθη-ΟΦΗ
Νίκη Βόλου-Κασσιόπη

2η αγωνιστική
Κασσιόπη-Ξάνθη
ΟΦΗ-Νίκη Βόλου

3η αγωνιστική
Κασσιόπη-ΟΦΗ
Νίκη Βόλου-Ξάνθη

8ος όμιλος
1η αγωνιστική
Πανιώνιος-Λάρισα
Ηρόδοτος-Απόλλων Πόντου

2η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-Πανιώνιος
Λάρισα-Ηρόδοτος

3η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-Λάρισα
Ηρόδοτος-Πανιώνιος