Κέφια… είχε η κληρωτίδα για το Κύπελλο Ελλάδας στο ποδόσφαιρο, καθώς υπό… προϋποθέσεις ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την ΑΕΚ και ο Άρης τον ΠΑΟΚ για την 4η φάση.

Το μεσημέρι του Σαββάτου (13/10) σε αίθουσα του ξενοδοχείου «Metropolitan» διεξήχθη η κλήρωση των πρώτων τεσσάρων φάσεων, οι οποίες έβγαλαν ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Αρχικά, στις 23, 24 και 25 Οκτωβρίου θα γίνει η πρώτη φάση με τη συμμετοχή των ομάδων της Football League 2 απέναντι στους συλλόγους της Football League, από τις οποίες ξεχωρίζουν οι κόντρες της Προοδευτικής με τον Ηρακλή, του Πανηλειακού με την Παναχαϊκή και του Απόλλωνα Καλαμαριάς με την Καλλιθέα.

Οι ομάδες της Super League θα μπουν στη… μάχη στην 3η φάση του θεσμού, με διπλούς αγώνες. Εκεί, ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον νικητή του αγώνα του Πανηλειακού με την Παναχαϊκή, ο φιναλίστ Ατρόμητος θα πρέπει να… περιμένει τον νικητή των ζευγαριών Αστέρας Μαγούλας-Ολυμπιακού Βόλου και Εθνικού Αστέρα-Καλλονής, ενώ ο Παναθηναϊκός θα παίξει κόντρα στην ομάδα που θα επικρατήσει από την αναμέτρηση Προοδευτική – Ηρακλής.

Σε περίπτωση που οι ομάδες της πρώτης τη τάξει εθνικής κατηγορίας περάσουν χωρίς… πρόβλημα από την συγκεκριμένη φάση, θα δημιουργηθούν δύο ζευγάρια «φωτιά» για την 4η φάση, καθώς ο Ολυμπιακός θα παίξει κόντρα στην ΑΕΚ, ενώ ο Άρης απέναντι στον ΠΑΟΚ, σε διπλές αναμετρήσεις.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των τεσσάρων φάσεων του Κυπέλλου Ελλάδας:

1η φάση (μονοί αγώνες, 23-24-25/10)
1 Ρούβας-Εθνικός Γαζώρου
2 Αχαρναϊκός-Λάρισα
3 Οδυσσέας Κορδελιού-∆όξα ∆ράμας
4 Κασσιόπη-Αναγέννηση Γιαννιτσών
5 Προοδευτική-ΑΕΠ Ηρακλής
6 Κόρινθος-Απόλλων Σμύρνης
7 Αναγέννηση Καρδίτσας-Ηρακλής Ψαχνών
8 Χανιά-Φωκικός
9 Καλαμάτα-Θρασύβουλος
10 Επισκοπή-Βύζας Μεγάρων
11 Παναιγιάλειος-Παναιτωλικός
12 Εθνικός Αστέρας-Καλλονή
13 Τηλυκράτης-Νέα Καβάλα
14 Πανηλειακός-Παναχαϊκή
15 Βατανιακός-Νίκη Βόλου
16 Ακαδηµία Πλαταμώνα-Εργοτέλης
17 Εθνικός Σιδηροκάστρου-Αναγέννηση Επανομής
18 Γλυφάδα-Πανσερραϊκός
19 ∆όξα Κρανούλας-Πιερικός
20 Αστέρας Μαγούλας-Ολυμπιακός Βόλου
21 Απόλλων Καλαμαριάς-Καλλιθέα
22 Φωστήρας-Ζάκυνθος
23 Τύρναβος-Οικονόμος Τσαριτσάνης

2η φάση (μονοί αγώνες, 30-31/10 & 1/11)
24. Νικητής αγώνα 20 - Νικητής αγώνα 12
25. Νικητής αγώνα 18 - Νικητής αγώνα 3
26. Νικητής αγώνα 17 - Νικητής αγώνα 23
27. Νικητής αγώνα 9 - Νικητής αγώνα 10
28. Νικητής αγώνα 13 - Νικητής αγώνα 11
29. Νικητής αγώνα 4 - Νικητής αγώνα 15
30. Νικητής αγώνα 22 - Νικητής αγώνα 8

3η φάση (1η αγωνιστική 28-29/11 & 12-13/12/2012, 2η αγωνιστική 19-20-22-23/12)
31. Πανθρακικός - Νικητής αγώνα 29
32. Νικητής αγώνα 28 - ΑΕΚ
33. Νικητής αγώνα 1 - SKODA Ξάνθη
34. Νικητής αγώνα 30 - Πανιώνιος
35. Βέροια - Νικητής αγώνα 27
36. Νικητής αγώνα 26 - Κέρκυρα
37. ΠΑΣ Γιάννινα - Νικητής αγώνα 25
38. Ολυμπιακός - Νικητής αγώνα 14
39. Λεβαδειακός - Νικητής αγώνα 19
40. Νικητής αγώνα 16 - ΠΑΟΚ
41. Νικητής αγώνα 24 - Ατρόμητος
42. ΟΦΗ - Νικητής αγώνα 6
43. Νικητής αγώνα 21 - Άρης
44. Πλατανιάς - Νικητής αγώνα 7
45. Νικητής αγώνα 2 - Αστέρας Τρίπολης
46. Παναθηναϊκός - Νικητής αγώνα 5

4η φάση (1η αγωνιστική, 9-10-16-17/1/2013, 2η αγωνιστική, 23-24-30-31/1/2013)
47. Νικητής αγώνα 43 - Νικητής αγώνα 40
48. Νικητής αγώνα 39 - Νικητής αγώνα 36
49. Νικητής αγώνα 38 - Νικητής αγώνα 32
50. Νικητής αγώνα 46 - Νικητής αγώνα 44
51. Νικητής αγώνα 35 - Νικητής αγώνα 33
52. Νικητής αγώνα 42 - Νικητής αγώνα 31
53. Νικητής αγώνα 37 - Νικητής αγώνα 34
54. Νικητής αγώνα 41 - Νικητής αγώνα 45